Καταπολέμηση των κουνουπιών 365 ημέρες το χρόνο σε όλη την έκταση του Δήμου Ναυπλιέων

Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τους δημότες του Δήμου Ναυπλιέων πως επειδή η πλήρης εξάλειψη των κουνουπιών είναι πρακτικά αδύνατη να λαμβάνουν όλα τα απαραίτητα μέτρα ατομικής προστασίας και μείωσης εστιών αναπαραγωγής κουνουπιών, όπως:
• Απομάκρυνση στάσιμων νερών από κήπους, αυλές, πιατάκια γλαστρών , δοχεία, παλιά ελαστικά ή όπου αλλού μπορεί να γίνουν εστίες αναπαραγωγής.
• Επιδιόρθωση διαρροών νερού από σπασμένους σωλήνες και καθαρισμός των φρεατίων και των υδρορροών.
• Σήτες σε πόρτες και παράθυρα.
• Ανοιχτόχρωμα ρούχα με μακριά μανίκια και παντελόνια.
• Τακτικό κούρεμα σε γκαζόν, γρασίδι, θάμνους κτλ.
• Κάλυψη των βαρκών και σκαφών ώστε να μη μαζεύουν νερά.
• Όχι άσκοπες μετακινήσεις κυρίως τις ώρες αιχμής της όχλησης (Νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα).
• Χρήση εντομοκτόνων και εντομοαπωθητικών σκευασμάτων.

Παρακαλούνται οι Δημότες σε περιπτώσεις εντοπισμού σημαντικών εστιών λιμναζόντων υδάτων εντός του αστικού ιστού να επικοινωνούν με το 2752026377