Με την ευκαιρία του εορτασμού του Αποστόλου Ιωάννη να θυμίσουμε…

3 εβδομάδες ago

Με την ευκαιρία του εορτασμού του Αποστόλου Ιωάννη να θυμίσουμε για να θυμούνται οι παλιοί να θυμηθούν οι νεότεροι και να ενημερωθούν οι ¨απόντες¨ ότι την Προηγούμενη Μέρα δεν πανηγύριζε ο δημοτικός Ιερός Ναός του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου στην Πρόνοια Ναυπλίου διότι ήταν κλειστός λόγω προβλημάτων στατικότητας!
Η Επόμενη Μέρα όμως ανέλαβε την ευθύνη και με συντονισμένες ενέργειες κατάφερε να έχουμε το σημερινό αποτέλεσμα που δεν είναι άλλο από το κόσμημα του εμβληματικού Αη Γιάννη.
Χρόνια Πολλά
Η Επόμενη Μέρα είναι καλύτερη από την προηγούμενη.
Να μη ξεχνάει κανείς ότι: πριν από το 2012 η ετήσια επιχορήγηση και των τεσσάρων Καποδιστριακών Δήμων ήταν περίπου 7.500.000€ το χρόνο.
Τα τελευταία 7 χρόνια η επιχορήγηση αυτή είναι 450.000€ το χρόνο και για τους 4 Καποδιστριακούς Δήμους Δημοτικές Ενότητες τώρα.
Τα τελευταία χρόνια ο Δήμος Ναυπλιέων επιχορηγήθηκε με 50.000.000€ περίπου λιγότερα!!!. και μιλάμε μόνο για την επιχορήγηςη Σ. Α. Τ. Α. (Συλλογική Απόφαση Τοπικής Αυτοδιοίκησης) για Ίδρυμα Κοντολέοντα και Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους κλπ .
Και όμως η Επόμενη Μέρα με πολύ λιγότερα χρήματα είναι πολύ καλύτερη από την Προηγούμενη

Δημήτρης Κωστούρος