ΝΑΥΠΛΙΟ : Εμείς οι ίδιοι βρωμίζουμε το Δήμο μας & τη χώρα μας .. Γιατί κρυβόμαστε;

3 ημέρες ago

Ήταν να μη γίνει η αρχή. Κάποιος, μιά νύχτα, άφησε έναν όγκο κλαδιών από δένδρα -που έκοψε, προφανώς, απ’ το σπίτι του- δίπλα στον κάδο απορριμμάτων του Δήμου.

Την επόμενη νύχτα κάποιος άλλος -ή ο ίδιος- συνέβαλε με άλλα κλαδιά στη διόγκωση της μικρής χωματερής. Αυτό ήταν! Η κατάσταση ξέφυγε.

Δεν θα πιστέψω ποτέ ότι αυτοί είναι οι Έλληνες. Το αρνούμαι. Απλώς, υπάρχουν οι λίγοι που κάνουν το κακό.

Κάθε Μέρα Δήμος Ναυπλιέων – «Καθαρίζουμε τις ακτές, προστατεύουμε το περιβάλλον» Παραλία Καραθώνα

Καραθώνα χθές 7-11-2019

Καραθώνα Σήμερα 8-11-2019

Σε ένα δρόμο που υπάρχουν μόνο επιχειρήσεις και το απορριμματοφόρο περνάει κάθε μέρα στις 8:30 με 9:00 η ώρα το πρωί, μπορούμε να διακρίνουμε τις συμπεριφορές που δεν θέλουμε να βλέπουμε στο Δήμο μας.
Ένας επιχειρηματίας ο οποίος έκανε χώρισμα με γυψοσανίδα στην επιχείρηση του, μας πέταξε δίπλα στον κάδο τα μπάζα και τα κομμάτια της γυψοσανίδας.
Ένας ακόμη πέταξε όλα τα χαρτόκουτα από συσκευασίες
που παρέλαβε δίπλα στον κάδο και ενώ στα 50 m υπάρχει κάδος ανακύκλωσης.
Γίνεται κατανοητό από όλους ότι τα απορρίμματα τα έβγαλαν οι επιχειρήσεις αφού πρώτα πέρασε το απορριμματοφόρο.
Γίνεται επίσης κατανοητό από όλους ότι κανένας δεν έχει καταλάβει ότι η επιχείρηση του είναι στην είσοδο της πόλης και θα έπρεπε να προσέχουμε τι ακριβώς βγάζουμε, που το βγάζουμε και τι εικόνα δημιουργεί σ’ αυτόν που μπαίνει στην πόλη.
Θα μας πείτε πως να το καταλάβει κάποιος όταν αντί οι «ευαισθητοποιημένοι πολίτες» να αναφέρουν τον κανονισμό και να ζητήσουν από αυτούς που πετάνε τα απορρίμματα να τον τηρούν σπεύδουν να κατηγορήσουν το Δήμο για να τα μαζέψει γρήγορα. Ποιος παραπονέθηκε άραγε;

# Μήπως ο επιχειρηματίας με τα χαρτόκουτα;
# Μήπως ο επιχειρηματίας με τα μπάζα;
# Μήπως αυτός με τις γυψοσανίδες;
# Ή μήπως αυτοί που έσπευσαν αφού πέρασε το απορριμματοφόρο να βγάλουν τα απορρίμματα και να γεμίσουν τον κάδο;

Είναι το πρόστιμο η μόνη λύση;